رهیاب های دوچرخه

 

رهیاب های دوچرخه دارای ویژگی های بسیاری است که به هوشمندسازی و بیشتر شدن لذت دوچرخه سواری کمک مهمی می کند.با توجه به این که امروزه دوچرخه سواری علاوه بر تفریح و ورزش، وسیله نقلیه نیز به حساب می آید؛ بنابراین، مسیریابی یکی از نیازهای مهم در این راستا است. به همین علت، در این دستگاه نقشه ها از قبل برای جستجوی مسیر نصب شده است. اتصال از طریق WIFI این امکان را به وجود می آورد مسیرهای پیموده شده و اطلاعات دیگر (مانند ضربان قلب، میزان مسیر طی شده، که ذخیره شده را به اشتراک بگذارید. پیام های مربوط به نرم افزارهای اجتماعی را می توان بر صفحه دستگاه مشاهده کرد. در هر شرایط آب و هوایی به بهترین وجه عمل می کند. صفحه مسطح و ضد انعکاس لمسی به شما امکان می دهد در حین دوچرخه سواری به شفافیت هر چه تمام نقشه ها، راه ها و آمار ها را ببینید.

آیا باید از گوشی به جای رایانه های دوچرخه استفاده کرد؟

گوشی های هوشمند هر روز هوشمندتر می شوند. در گذشته تعداد زیادی از دوچرخه سواران میزان سواری شان را با رایانه های مخصوص دوچرخه ضبط می کردند در حالی که امروزه استفاده از برنامه های جی پی اس گوشی ها میان مردم رواج بیشتری دارد.

اما آیا استفاده از رایانه های مخصوص دوچرخه مزیتی دارد؟

عمر باتری

هر کسی از دیدن نشان گر«10% باتری» روی صفحه گوشی متنفر است آن در نیمه راه مسیر دوچرخه سواری!

ادعا شده آیفون 8 برای 26 ساعت و آیفون 7 به میزان 14 ساعت دارای شارژ باتری است. در تمامی موارد مدت زمان بر اساس نوع استفاده و عواملی مثل نور صفحه کاهش پیدا می کند.

استفاده از برنامه جی پی اس به طور قابل توجهی میزان باتری را کاهش می دهد در حالی که رایانه های دوچرخه برای این منظور طراحی شده اند. علاوه بر این، به گوشی در زمانی های غیر دوچرخه سواری هم نیاز هست و استفاده از آن در حین سواری باعث می شود نیاز داشته باشید در طول روز آن را شارژ کنید.

باید توجه داشت اتمام شارژ باتری دسترسی شما به تمامی کمک های فوری را قطع می کند اما در مورد تمام شدن شارژ رایانه بایدگفت که تنها کمی دردسر دارید و یک مزیت است.

آیرودینامیک و مقاومت

رایانه های دوچرخه دارای مشخصات آیرودینامیکی هستند. گوشی های هوشمند برای دوچرخه سواری ساخته نشده اند به همین دلیل هم دارای مزیت های آیرودینامیکی نیستند. گوشی را می توان در جیب هم قرار داد اما به این شکل دیگر نمی توان آمارها را به طور دایم دنبال کرد.

مقاومت عامل دیگری است. رایانه های کامپیوتر طوری ساخته شده اند که با شرایط دوچرخه سواری (مانند هوای بارانی یا زمین خوردن) متناسب باشند.

دقت

غیر معمول نیست که مردم به تفاوت ها در سرعت  متوسط و حتی فاصله در زمان مقایسه میان سواری ای که توسط رایانه دوچرخه ذخیره شده و به وسیله گوشی از طریق یک برنامه ثبت شده توجه کنند.

رایانه ها سرعت متوسط را با اجزا و نرم افزارهای درون دستگاه محاسبه می کند اما برنامه استراوا اطلاعات را بعد از این که فایل در اینترنت بارگذاری شد با استفاده از فاصله و زمان فعالیت تحلیل می کند. بهتر است بدانیم استراوا در صفحه خود بیان کرده است سیستم جی پی اس شامل چیپ درون دستگاه (موبایل) کاربر و ماهواره بالای سر زمین می باشد که در هر روز به شکل متفاوتی می تواند رفتار کند. اما رایانه های دوچرخه معمولا ارتفاع را با استفاده از فشارسنج های ارتفاع سنج  که فشار جو را اندازه گیری می کنند تعیین می نمایند. البته عواملی مانند هوا بر دقت آن اثر دارند.

هر دو جی پی اس و ضبط اطلاعات به دقت دستگاه و ماهواره بستگی دارد و این به مقدار زیادی میان دستگاه ها متفاوت است.

اطلاعات مربوط به سلامتی

امروزه برنامه ها بسیار هوشمند هستند و اغلب آن ها بسیاری از اطلاعات سلامتی مانند سرعت، فاصله و ارتفاع که معمولا بر رایانه دوچرخه مشاهده می کنیم را نشان دهند.

اما به طور معمول رایانه های دوچرخه و اجزای مربوط به سلامتی مثل اندازه گیری قدرت رکاب زنی، حس گرهای کادنس و نشان گرهای ضربان قلب، از ANT+ برای اتصال استفاده می  کنند. برخی رایانه ها از بلوتوث نیز برای اتصال استفاده می کنند.

اگر ازگوشی استفاده می کنید و دستگاه های شما ANT+  هستند، شما دسترسی به برخی اطلاعات را از دست می دهید مگر این که هزینه خرید آن کلید را برای نصب بر روی گوشی بپردازید.

سخن آخر

رایانه های دوچرخه دارای منظوری در طراحی هستند. این دستگاه ها مقاوم در برابر خش، باران و با آیرودینامیک بیشتر ساخته شده اند. منظور اصلی این دستگاه ها ثبت اطلاعات جی پی اس است که این ویژگی با توجه به عمر باتری همزمان در نظر گرفته شده است.

گوشی تلفن همراه از جی پی اس استفاده می کند و تقریبا قادر به انجام کارهای رایانه دوچرخه است، اما این اولویت اول کار گوشی تلفن نیست.

هر شخص که در هفته بیش از دو تا سه ساعت دوچرخه سواری می کند یا از اطلاعات سواری به غیر از سرعت، فاصله و زمان استفاده می کند کارشناسان استفاده از رایانه های دوچرخه را توصیه می کنند.