مکمل بدنسازی را نمی توان جایگزین مناسبی برای غذا در نظر گرفت چرا که این مکمل ها همه ی مواد مغذی و مزایا و منافع غذاها مثلاً ویتامین میوه ها و سبزیجات را به بدن نمی رسانند و این مکمل ها در کنار وعده های غذایی مناسب باعث رشد عضلات خواهند شد . بنابراین نسبت به بدن شما و همچنین عادات غذا خوردن ورزشکاران باید از مکمل های مناسب بهره ببرند.
مکمل بدنسازی (مکمل غذایی) معمولا توسط افرادی که ورزش می کنند و یا به نوعی درگیر رشته بدنسازی هستند مورد استفاده قرار می گیرند . این مکمل ها معمولاً برای رسیدن به اهداف مختلفی مصرف می شوند که از جمله می توان به مکمل افزایش وزن (گینر)،مکمل کاهش وزن (چربی سوز) ، مکمل های افزایش عملکرد ورزشی (مکمل پمپ) و مکمل ریکاوری ، مکمل پروتئین، مکمل کراتین و ... اشاره کرد. همچنین افراد روزانه مکمل های مختلفی مثلاً کراتین، اسیدهای آمینه شاخه دار، گلوتامین و پروهورمون و ... استفاده می کنند .
بعضی از مکمل ها به صورت جداگانه و بعضی به صورت ترکیبی (دوره مکمل بدنسازی) مورد استفاده بدن سازان قرار می گیرند.
نکته ای که باید به آن اشاره کرد این است که مکمل بدنسازی به ورزشکار کمک میکند که به گسترش عضلات بخش های مختلف بدن خود بپردازد و البته در کنار این مساله بدن ساز باید تغذیه مناسب ، تمرین مناسب و استراحت کافی ( زمان ریکاوری ) داشته باشد تا بتواند به اهداف خود برسد.
در مورد مکمل بدن سازی علاوه بر اورجینال بودن مکمل، زمان مناسب مصرف و مقدار مصرف آن نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است و برای این امر فرد بد نساز باید از علم روز بدنسازی و پرورش اندام برخوردار باشد.

 مزیت اصلی مکمل بدن ساز

مقرون به صرفه هستند؛ به عنوان مثال، مقدار پروتئین لازم برای یک ورزشکار بالغ با وزن 100 کیلو گرم حدوداً 200 الی 250 گرم به صورت روزانه است. اگر فرد بخواهد این مقدار را با غذای روزانه خود تامین کند باید هزینه زیادی را از لحاظ وقت ( زمان لازم جهت پخت و پز ) و هزینه بپردازد.در صورتی که با کمک مکمل پروتئین می تواند بخش زیادی از این میزان را به راحتی فراهم کند

استفاده راحت و آسان؛ استفاده از این مکمل ها بسیار ساده تر و آسان تر از فراهم کردن غذای روزانه می باشد

قابل اعتماد؛ مکمل های بدن سازی به عنوان مثال آمینو، پروتئین، گلوتامین و کراتین و ... آزمایش خود را طی سال ها و دهه های گذشته پس داده اند و اگر ورزشکاران جواب لازم را پس از مصرف این مکمل ها نمی گرفتند شما ورزشکار و بدن سازی را نمی دیدید که از این مکمل ها استفاده کنند

هر ورزشکاری برای ساختن عضلات بدن خود به طیف مختلفی از مکمل های بدنسازی نیاز دارد که با توجه به علم و دانش پایه موجود و مقدار هزینه مدنظر خود می تواند این مکمل ها را تهیه کند و اطمینان حاصل کند که به نتایج مطلوب دست خواهد یافت.